Co dělat se zašlým zahradním nábytkem?

Stává se, že nábytek, který máte venku na zahradě, vlivem povětrnostních podmínek začne vypadat dost zanedbaně. Ale tak jeho život nemusí končit. Vrátit dřevu vzhled novoty není vůbec komplikované, naopak je to opravdu jednoduché.

Léto je v plném proudu, užíváte si slunečné dny v zahradě, u bazénu, grilujete a jednoduše vám je fajn. No pak podíváte na váš dřevěný zahradní stůl s židlemi a pomyslíte si, že své nejlepší období už mají dávno za sebou. Stále se dají používat a máte je rádi, vždyť spolehlivě slouží už léta, a proto by stálo za to, vrátit jim zašle lesk a slávu 🙂 Dobrý kutil vám s tím rád pomůže, vždyť to není žádná věda. Pomocí našeho návodu to určitě zvládnete i vy.

Krok # 1: Vyberte a zobrazte nábytek, který budete renovovat

Najděte a nachystejte si nábytek, který chcete opravit. Pokud žádný takový nemáte, klidně prohlédněte staré půdy, kůlny, případně i starožitnictví a bazary. Možná tam narazíte na takový kousek, který by se vám zamlouval. Detailně ho prozkoumejte a zvažte, zda se vyplatí renovace. Praskliny, ulomené části nebo červotoč mohou být dost vážnou překážkou. Pokud je ale váš nábytek v relativně dobré kondici, směle se pusťte do práce.

Krok # 2: Máte vše potřebné?

Na renovaci nábytku podle našeho návodu budete určitě potřebovat:

• Vodou ředitelnou lazuru

• Štětec, houbičku, plyšový válec nebo stříkací pistoli

• Brusný papír K40

• Brusný papír č. 150 – 200 (např .: K180)

• Štětec na oprašování

• Na dekoraci: barva nebo barevný sprej na dřevo, potřeby na aplikaci barvy

Krok # 3: Příprava podkladu

Najděte si vhodné, dobře odvětrané místo a nějakou podložku (igelit, staré noviny apod.). Ještě před aplikací nátěru je nutné, abyste nábytek na ni připravili. Zbavte dřevo nečistot, zlehka ho omyjte a odmastěte. Pokud je třeba odstranit starý nátěr nebo nečistoty, můžete dřevo přebrousit hrubším brusným papírem (K40). Brusný prach dokonale odstraňte, nejlépe se ho zbavíte pomocí měkkého štětce. Dohlédněte na to, aby bylo dřevo dobře vysušené. Následným odpařováním vody by mohlo dojít k poškozování nátěru. Každý kus nábytku vyčistěte co opravdovostí.

Krok # 5 Aplikujte lazuru

Pokud dřevo není impregnované, doporučujeme ho ještě předtím ošetřit vhodným impregnačním prostředkem. Ten ho dostatečně ochrání proti houbám, plísním a dřevokaznému hmyzu.

Následně je třeba nanést lazuru nejméně ve dvou vrstvách. Smíchejte lazuru s vodou v poměru 2: 1 (2 díly lazury a 1 díl vody). Nanášejte ji štětcem, houbičkou, plyšovým válcem nebo stříkáním.

Je dobré, pokud při nanášení nátěrů dodržujete doporučenou teplotu a vlhkost. Nízká teplota (méně než 8 oC) nebo vysoká vlhkost (více než 70%) prodlužují dobu schnutí a výsledek nemusí být podle očekávání. Správně nanesený nátěr zvýrazní kresbu dřeva, je odolný vůči teplotním změnám, povětrnostním vlivům a UV záření. Abyste měli jistotu, že nábytek odolá vlivům vnějšího prostředí, naneste i třetí nátěr.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *