Zahradní nábytek - volba materiálu

Zahradní nábytek z umělého ratanu

Umělý ratan je speciální vlákno z odolného polyetylenového materiálu, které imituje přírodní ratan, existuje v mnoha barvách a provedení. Je to velmi oblíbený materiál, díky prakticky 100% bezúdržbovosti a lehkosti. Můžete jej nalézt i pod označením petan. Umělý ratan nabízí moderní desing a krásu přírodního ratanu s tou výhodou, že se neloupe, nepraská a je stálobarevný. Omývání mýdlovou vodou je jedinou údržbou, kterou po vás bude čas od času vyžadovat.U moderního nábytku z umělého ratanu je jeho možné využití i v interiérech, jako jsou“haly” moderních domů a bytů  nebo zimní zahrady.

Petan by neměl být vystavován v zimním období teplotám klesajícím pod 0 °C. Tento teplotní limit je hranicí, kdy materiál křehne a je náchylný na popraskání, nábytek z umělého ratanu je tedy vhodné schovat do prostor, kde jsou teploty nad bodem mrazu.Plastová varianta

Plastový zahradní nábytek se nejčastěji vyrábí z polymerů ABS a SAN a polyetylenu. Tyto materiály jsou odolné, drží tvar a snadno se udržují. Pořizovací cena zahradního nábytku z plastu je nepřekonatelná, stejně jako jako váha, díky jeho velmi nízké váze se s ním velmi snadno manipuluje. To často upřednostní starší lidé, pro které je přemisťování masivních dřevěných kompletů náročné. Taktéž je zbytečné obávat se popraskání, dnešní plastové výrobky používají jinou technologii, než tomu bylo před lety, určitě si všichni pamatujete ty křehké bílé plastové židle, které měli všichni na zahradách.Údržba je jednoduchá, bude vám stačit vhodný čistič na plastové povrchy, hadr a kýbl s vodou. Pokud bude na povrchu nějaká přilnavá nečistota, vyhněte se použití drátěnky, ta by povrch mohla poškrábat. Naopak houba na nádobí z přírodní lufy je pro tento účel ideální.


Kovový zahradní nábytekKovový nábytek najdete nejen na zahradě, ale je velmi oblíbený především na terasách a balkonech. Můžete najít i velmi elegantní varianty, které kombinují dřevo a kov. Větší váha v porovnání s umělým ratanem a plastem je kompenzována bezkonkurenční dlouhověkostí, pevností a stabilitou.
Údržba nebude tak častá jako u dřevěného zahradního nábytku, ale jednou za čas se ošetření rezavých míst nevyhnete, budete muset očistit povrch od nečistot a následně použít intenzivní čistící prostředek, určený právě na nábytek z kovu. Případná rezavá místa obrousíte vhodným smirkovým papírem a následně zatřete barvou. Je dost možné, že u hliníku se údržba vyhnete úplně, je tak odolný proti vnějším vlivům, že jej stačí občas očistit vodou.